На кліщовий бореліоз на Донеччині вже захворіло 8 людей, в тому числі – 2 дітей. Як себе захистити

96 main 720x400
Продовжується сезон активності іксодових кліщів. На території Донецької області зустрічаються ці переносники повсюдно. Це листяні та змішані ліси, лісосмуги, сквери, парки, звичайні газони, майданчики для вигулу собак, присадибні ділянки. Стосовно хвойних лісів, то там кліщів небагато. В поточному році збільшилась чисельність іксодових кліщів у навколишньому середовищі. Цьому посприяли доволі комфортні умови перезимівлі (тепла зима, рання волога весна). Активні кліщі на території громад Донецької області з березня до кінця листопада, з піками найбільшої активності в квітні-травні та вересні-жовтні. Іксодові кліщі  є небезпечними, бо переносять до 160 збудників інфекційних хвороб, таких як: кліщовий енцефаліт, хвороба Лайма або іксодовий кліщовий бореліоз (ІКБ), туляремія, плямисті гарячки та інші.

В Донецькій області найпоширенішим захворюванням, що передається іксодовими кліщами є іксодовий кліщовий бореліоз (ІКБ) або хвороба Лайма. Донецька область віднесена до території, ендемічної з іксодового кліщового бореліозу. За 4 м-ці 2024року в області захворіло на кліщовий бореліоз 8 людей, в тому числі – 2 дітей. Випадки захворювання на кліщовий бореліоз розподілились по громадах: Краматорська ТГ-5 випадків, Лиманська, Слов’янська та Костянтинівська територіальні громади – по 1 випадку. За аналогічний період 2023 року випадків захворювання на кліщовий бореліоз в області не було виявлено. В Україні за 1 квартал 2024р. зареєстровано 237 захворілих на кліщовий бореліоз.

Іксодовий кліщовий бореліоз (ІКБ) або хвороба Лайма –  небезпечне інфекційне захворювання, яке передається через укуси кліщів. Збудниками бореліозу  є патогенні для людини мікроорганізми – борелії.  Господарями борелій в природі є багато видів тварин та птахів, на яких  годуються кліщі.

Заражається людина при укусі зараженим кліщем, розчісуванні місця укусу та втиранні в шкіру збудника інфекції, при випадковому розчавлюванні кліща, при вживанні молока хворих тварин, а також збудник передається від вагітної матері плоду. Від хворої людини до здорової кліщовий бореліоз не передається.

Які ж симптоми кліщового бореліозу?

Це доволі підступне захворювання, бо спочатку маскується під звичайне ГРВІ. Початкові симптоми хвороби проявляються протягом 3-30 днів з моменту укусу, в середньому – 14 днів.

Перші ознаки захворювання: головний біль, озноб, нудота, температура до 39°С, болі в м’язах і суглобах, виражена слабкість, стомлюваність, сонливість. На місці укусу з’являється червона пляма, так звана еритема, яка швидко збільшується у розмірах. Єритема має чіткий червоний край з світлою серединою, може досягати кілька десятків сантиметрів, зберігатись тривалий час (місяці). Іноді зникає за декілька днів.

Не треба плутати еритему з алергічною реакцією на укус кліща, яка зникає через 2-3 дні.

Також еритема може з’являтись в місці, не пов’язаному з укусом. Рідко буває єдиним симптомом захворювання без гарячки та інтоксикації. Водночас, захворювання може проявлятися без еритеми, але з гарячкою, що затрудняє діагностику. В таких випадках діагноз підтверджується лабораторно.  При появі перших симптомів захворювання необхідно терміново звернутись до сімейного лікаря або лікаря-інфекціоніста.

Якщо лікування кліщового бореліозу не розпочати на ранній стадії, хвороба набуває хронічного перебігу, що призводить до тривалої непрацездатності та інвалідізації. Розвивається цілий  “букет” хронічних захворювань нервової, серцево-судинної систем та суглобів. У запущених випадках ця хвороба може привести навіть до смерті.

Після перенесеного захворювання у людини не виробляється стійкий імунітет.

Важливо! Не займайтесь самолікуванням!

Найкращим захистом від кліщового бореліозу залишається профілактика укусів кліщів, яка включає в себе дотримання простих правил перебування в потенційно небезпечних зонах:

використання світлого одягу з довгими рукавами, заправка одягу в штани, використання головного убору, обробка одягу репелентами для відлякування кліщів. Не забувайте проводити кожні 2 години само та взаємоогляди на наявність кліщів при перебуванні в зелених зонах.

Проводьте благоустрій територій присадибних ділянок, регулярно косіть траву – місце знаходження іксодових кліщів.

Якщо все ж таки кліщ присмоктався, негайно звертайтесь до лікарів хірургічного або травматологічного  профілю для видалення кліща, далі – до сімейного лікаря для призначення,  в разі необхідності, профілактичного лікування. Якщо виявили кліщів і на домашніх тваринах, звертайтесь до ветеринарних лікарів.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Дотримання цих простих правил захистить Вас і Ваших улюбленців  від небезпечних захворювань!!!  

Донецький ЦКПХ МОЗ.

1 1 1 1 1
Если заметили ошибку, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter