Як захиститися від кліщів: поради фахівців

f5f6a36ac 1200x675
Щороку з настанням тепла активізуються іксодові кліщі. Ці небезпечні для людей і тварин членистоногі найбільш активні в квітні-травні та вересні-жовтні. При настанні спекотної погоди в червні-серпні кількість кліщів різко зменшується, бо жара пригнічує їх. В цілому, активність кліщів в Донецькій області простежується з березня до кінця листопада. В поточному році перші звернення громадян області з укусами кліщів почали реєструватися вже з другої половини березня.

Полюбляють кліщі листяні та змішані ліси, лісосмуги, парки, сквери, звичайні газони, майданчики для вигулу собак, присадибні ділянки. Наразі це ті місця, де ви завжди можете зустрітись з кліщами. А ось в сухих хвойних лісах кліщів небагато. Своїх жертв кліщі підстерігають у трав’яній підстилці на узбіччях стежин і доріг. Також можуть підніматися по рослинності на висоту до 60 см, іноді до 1 м, і там чекати свою здобич. З дерев кліщі не стрибають. Присмоктуються кліщі до людини не тільки під час перебування на природі, але й після цього, залишившись на одязі, букетах квітів, речах, домашніх тваринах.

При потраплянні на одяг людини, кліщі повзуть вгору, щоб проникнути під одяг та присмоктатись.  Місце прикріплення можуть шукати годинами. При укусі кліщ виділяє анестезуючу речовину, і тому відчути цей укус неможливо.  Найбільш улюблені місця прикріплення кліщів - голова, шия, пахви, підколінна та пахова області.

Іксодові кліщі - це павукоподібні кровососи, які паразитують на тваринах, птахах та людині. Розміри кліщів сягають 4-5 мм, але при кровосмоктанні можуть збільшуватись в 100 разів. Кров’ю харчуються всі стадії кліща - личинка, німфа, доросла особина.

Іксодові кліщі є небезпечними, бо переносять десятки збудників інфекційних захворювань, серед яких є: кліщовий енцефаліт, іксодовий кліщовий бореліоз (ІКБ) або хвороба Лайма, туляремія, плямисті гарячки та інші. На протязі багатьох років збудники вищевказаних захворювань виявляються в кліщах, відібраних на території області. Наразі, в Донецькій області найпоширенішим захворюванням, що передається іксодовими кліщами є іксодовий кліщовий бореліоз (ІКБ) або хвороба Лайма. Це небезпечне захворювання, при якому в людини вражаються нервова система та суглоби, несвоєчасне звернення за медичною допомогою призводить до втрати працездатності, навіть до інвалідізації.

Тому, якщо Ви виявили на тілі кліща, необхідно:

➦ негайно звернутись до лікаря- хірурга  або травматолога для його видалення, потім до лікаря-інфекціоніста (в разі його відсутності – до сімейного лікаря) для призначення, в разі необхідності, профілактичного лікування;

➦ якщо нема можливості одразу звернутись в лікарню, видаліть кліща самостійно. Передусім, не заливайте його олією, спиртом та іншими речовинами. Видалити кровососа можна за допомогою петлі з міцної бавовняної нитки. Її зав’язують якомога ближче до хоботка і, підтягуючи вгору та розхитуючи зі сторони в сторону за два кінці нитяної петлі, обережно витягають кліща. При цьому не треба робити різких рухів;

➦ можна використовувати спеціальний пристрій для видалення кліщів (кліщосмик), який продається в ветеринарних аптеках (користуватися згідно інструкції до застосування);

➦ користуватися можна і пінцетом, яким потрібно захопити кліща якнайближче до хоботка. Не треба різко смикати, бо кліщ може розірватися. В разі, коли в тілі людини залишається хоботок, його необхідно видалити стерильною голкою;

➦ після видалення кліща рану обробити антисептиком, а руки вимити з милом для запобігання заносу збудника на слизові оболонки рота, носа, очей. У жодному разі не розчавлюйте кліща, бо це тільки підвищить ризик інфікування! Після самостійного видалення кліща також необхідно звернутись до сімейного лікаря. Закликаємо вас не займатись самолікуванням!

Для того, щоб знизити ризик  нападу кліщів, дотримуйтесь запобіжних заходів:

1. Збираючись в місця можливого знаходження кліщів, одягайте світлий одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла (легше помітити кліща і йому важче потрапити на шкіру). Низ брюк заправляйте у шкарпетки. Користуйтесь головними уборами.

2. Пересувайтесь по доріжкам, подалі від високої трави та чагарників, на яких можуть чатувати кліщі. Вибирайте сонячні галявини (кліщі не переносять прямих сонячних променів).

3. Кожні 2 години проводьте само та взаємоогляди, приділяючи особливу увагу волосистим частинам тіла.

4. Використовуйте для захисту від кліщів репеленти – спеціальні засоби для відлякування кліщів, які наносяться на одяг та взуття. Використовуйте їх згідно інструкції для застосування.

5. При поверненні додому проведіть ще раз ретельний огляд себе, дітей та тварин, якщо вони теж були на прогулянці. Одяг, який ви зняли, треба попрати і попрасувати. Просте витрушування не допоможе позбутись кліщів. Важливо! Від ретельності огляду залежить ваше здоров’я!

6. Також перевірте речі, які принесли с прогулянки – простирадла, сумки на наявність кліщів.

7. Не заносьте до будинку рослини з природи, бо на них теж можуть бути кліщі.

8. Якщо на домашніх тваринах знайшли кліща, обов’язково зверніться до ветеринарного лікаря.

Донецький обласний ЦКПХ МОЗ.

 
1 1 1 1 1
Если заметили ошибку, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter